Технологія вирощування волоських горіхів

 

 

Україна входить до десятки країн-експортерів ядра горіха. Очолюють цей список Америка, Канада та Китай. За ними слідують Японія, Франція та Туреччина. Дуже динамічно нині розвивається Молдова.

У нас величезний невичерпаний потенціал. Біологічна урожайність волоського горіха в Україні (лише з тих площ, які нині маємо) — 70-80 тисяч тонн. Переймаючи досвід європейських колег, на Черкащині заснували унікальний горіховий центр, який щорічно продукує до 50 тисяч саджанців. Розмножують саджанці волоського горіха провідні горіхові розсадники на Черкащині - ТЦГК "Лінард" та ТОВ "АПК "Маїс". Горіховий сад із цих саджанців має найкращі відгуки. Черкащани навіть заснували Всеукраїнську горіхову асоціацію.

 Особливості вирощування

 Перш за все, необхідно обрати сорт волоського горіха, які ви збираєтесь висаджувати. Обирати сорт потрібно лише з тих сортів, які занесені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

 По-друге, треба брати до уваги те, що крона класичних сортів виростає заввишки до 15 метрів, отже, під час посадки важливо подумати, куди падатиме тінь. Можна садити також низькорослі сорти горіхів, які ще відносно нові в Україні. Їхні крони удвічі-утричі нижчі за високорослі.

 Волоський горіх не любить, якщо поблизу проходять ґрунтові води. Також під горіхом практично нічого не росте з культурних рослин через специфічні речовини, які він виділяє.

 Молоді горіхові деревця висаджують найчастіше дво- або трирічними саджанцями без розвинутої крони, найчастіше навесні, щоб узимку під час осінньої висадки їхні крони не замерзли.  

 Ямки для саджанців дерева грецького горіха роблять у день висадки для максимального збереження вологи. Розміри ямок мають бути діаметром не менше 80 х 80 см.

 Перед садінням пошкоджені корінці обережно обрізають. Потрібно розмістити їх горизонтально на тому рівні, на якому вони будуть закопані, і розрівняти навколо саджанця у формі зірки. Необхідно, щоб після висадки горіху місце прищеплення перебувало на 3-5 см понад рівнем ґрунту.

 До висаджування в ямку не можна лити воду. Після висадки землю злегка утрамбовують, а навколо стовбура роблять лунку. Потім висаджене деревце  поливаютьз розрахунку 15-20 л води на саджанець.

 В кінці висадки кожне деревце поверхнево підживлюють: 500 г азоту, фосфору, калію в радіусі одного метра навколо стовбура.

► Догляд за деревами полягає у регулярних зволоженнях ґрунту, не допускаючи при цьому застою вологи. Дерево грецького горіху сильноросле, тому потребує систематичного поповнення запасу поживних речовин за рахунок внесення мінеральних і органічних добрив. Потрібно слідкувати за рівнем кислотності ґрунту, яка має перебувати в межах від нейтральної до слаболужної. Ґрунт у пристовбурних колах волоського горіха слід регулярно розпушувати і мульчувати для збереження ґрунтової вологи. При цьому не забувайте, що волоський горіх має поверхневе розгалуження мочкуватих коренів, які можна пошкодити під час обробітку ґрунту.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Найшкідливішими захворюваннями волоського горіха є бактеріоз, бура плямистість, фітофтороз.

Для боротьби з бактеріозом слід застосовувати агротехнічні заходи, спрямовані на збирання і спалювання листя, пошкоджених гілок.

Бактеріоз горіха

З хімічних засобів захисту найефективніші такі мідьвмісні препарати, як мідний купорос, окис міді. Слід пам'ятати, що обробку розчинами цих препаратів (найчастіше 1%-ним розчином бордоської рідини) потрібно проводити до початку зараження бактерією маточкових і тичинкових квіток, а також у період молодої зав'язі. Терміни обприскування залежать від особливостей вегетації. Бажано проводити три обробки.

З бурою плямистістю  борються обприскуванням у період вегетації  1%-вим розчином бордоської рідини: перше – перед появою ознак захворювання, решта 2-3 обприскування проводяться через кожні два тижні. Восени, перед природним обпаданням листя, або навесні, до розпускання бруньок,  рекомендується провести одне обприскування 3%-вим розчином бордоської рідини. 

  

Бура плямистість 

Основними шкідниками волоського горіха є горіхова міль, попелиці, кліщ,   а серед шкідників плодів - горіхова плодожерка.

Як захід боротьби з горіховою міллю застосовують обприскування розчинами системних отрут, рекомендованих для інших плодових культур.

Горіхова міль 

Кліщ знаходиться всередині листків і тим самим він добре захищений, тому доцільно боротися з ним на межі весни і літа. В цей час кліщ починає пересуватися на нове місце проживання. Дерево потрібно повністю обробити акарицидами.  

Кліщ 

При боротьбі з попелицею застосовують розчини препаратів, рекомендованих проти молей, в поданих вище концентраціях.

Попелиця 

        Допоможе позбутися горіхової плодожерки встановлення феромонних пасток, які приваблюють самців плодожерки, збір і знищення опалих горіхів, пошкоджених плодожеркою, знищення виявлених на дереві гнізд плодожерки та обприскування дозволених в Україні розчинів отрут.

Горіхова плодожерка

Важливо пам’ятати, що обробка волоського горіха від хвороб повинна проводитися в суху безвітряну погоду з обов’язковим дотриманням заходів особистої безпеки.

Правильний догляд і своєчасна обробка дерев волоського горіху від хвороб і шкідників обов’язково дадуть свій результат і забезпечать вас гарним врожаєм.

Стаття має інформаційний та роз’яснювальний характер.

 

Григорій МАКСЮК, головний спеціаліст відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки