Восени одним із розповсюджених джерел забруднення атмосферного повітря є спалювання опалого листя, сухої трави тощо як окремими суб’єктами господарювання,  так і населенням. Жителі міст та сіл області відчувають при цьому не тільки дискомфорт умов проживання, а й погіршення стану здоров’я.

Мало хто знає, що при згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. З тліючого без доступу кисню листі надходить бензпірен, який є канцерогенною речовиною. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини хімічних сполук.

Якщо рослини впродовж літа були оброблені пестицидами, то вони також виділяються у повітря при згорянні листя чи трави. З поміж інших, найбільше таких речовин міститься у бадиллі картоплі.

 Ускладнює  проблему те, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосферного повітря. При згоранні, зокрема поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони нерідко стають причиною першіння в горлі, виникнення кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданих вуглеводнів, утворюються канцерогенна сажа і провокуючі респіраторні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнений продуктами горіння епітелій слизової оболонки дихальних шляхів людини не здатен протистояти мікробам. Особливо чутливі до цих подразників ті, хто страждає на захворювання респіраторно-легеневої системи - бронхіти, бронхіальну астму, риніти тощо.

Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області наголошує, що відповідно до чинного законодавства зібране листя повинно видалятися на спеціально відведені ділянки для компостування. Спалювати листя, побутові відходів на території житлової забудови, присадибних ділянках, в скверах і парках заборонено.