Новини

Увага! Кір!

Увага! Кір!

Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання.

В основному на кір хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.

На сьогоднішній день спостерігається зростання захворюваності на кір практично на всій території України, в тому числі і в Черкаській області. За даними ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» в області в грудні 2017-січні 2018 року станом на 12.01.2018 зареєстровано 13 випадків захворювання на кір, з яких 8 осіб були не щеплені проти даної інфекції. Так, в Золотоніському районі зареєстровано 10 випадків захворювання на кір, Лисянському районі – 2, Маньківському районі – 1. Серед захворілих осіб – 8 дітей віком до 17 років.

 

Як відбувається зараження кором?

 

Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

Вірус кору дуже летучий тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий на кір, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися.

 

Як протікає захворювання?

 

Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель – звичайно сухий, болісний, або гавкаючий – при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки очей: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з'являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на піднебінні з'являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ – характерні для кору малесенькі білуваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика).

На 4-5 день хвороби з'являється висип – спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня він поширюється на тулубі, ще через день – на руках й ногах. Висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипу стан дитини різко погіршується – знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Висипка або зникає зовсім, або заміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному його появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища.

 

Можливі ускладнення

 

У наші дні при вчасно розпочатому грамотному лікуванні ускладнення при кору бувають нечасто. Більшість дітей (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергіків.

Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи –  ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; очей – кон'юнктивітом, блефаритом; запаленням середнього вуха – отитом або слухової труби – евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.

Найважчі ускладнення кору, які, на щастя, зустрічаються рідко, стосуються головного мозку – менінгіт і енцефаліт.

 

Лікування та догляд

 

Неускладнений кір лікують вдома, обов'язково під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень можлива госпіталізація.

Лікар призначає дитині лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби й підтримати імунітет. У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше. Штори краще тримати закритими, тому що при корі спостерігається світлобоязнь. Дитину треба часто й багато напувати простою водою, компотами, морсами, чаями. Їжа повинна бути легка: кисломолочні продукти (кефір, йогурт, кисляк); овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; відварене протерте м'ясо (нежирна телятина, курка, індичка).

Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе не надто добре, погано їсти, вередувати, швидко втомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливої до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігатись від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем із приводу приймання вітамінів.

Перехворілі кором допускаються до відвідування дитячих дошкільних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів після повного клінічного одужання, не раніше 10 днів від початку захворювання.

 

Профілактика кору

 

У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань одиничні.

Діти до 6 місяців і ті, що перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.

Основний спосіб профілактики цієї інфекції – активна імунізація. Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація – у шість років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не привитим підліткам, які не хворіли на кір, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.

Тому, хто контактував із хворим кором, і при цьому раніше не хворів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації.       

Якщо Ви хочете вберегти свого малюка від захворюваності кором, не нехтуйте профілактичними щепленнями та завітайте до свого дільничого лікаря – педіатра.

 

Пам’ятайте! Здоров’я Вашої дитини у Ваших руках!