Новини

Схеми ОЕСР

Відтепер українське насіння буряків може постачатись на ринок ЄС.

Внутрішній ринок насіння в Україні ємкий і конкурентний. Наша країна має великий внутрішній потенціал у цій галузі. Сьогодні актуальним для компаній — учасників ринку є питання розширення експортних можливостей, паритетне входження України у світовий ринок насіння, оскільки насіннєвий бізнес зацікавлений у відкритті зовнішніх ринків    для    себе,    й,     безумовно, європейський ринок знаходиться для нас у пріоритеті.

 

Європейські компанії розміщують в Україні свої виробничі потужності, і з 2000-х років вони почали активно шукати партнерів для співпраці в Україні. Наприклад, одним із перших в Україні відкрили власні виробничі потужності французькі групи, викупивши 2007 року насіннєвий завод «Черліс» — «Євраліс Семенс Україна», із 2012 року володіють власним насіннєвим заводом «МАЇСАДУР Семенс Україна», у 2016 році відкрили насіннєвий завод «КВС-Україна» й інші. Наразі ці компанії мають повністю (по окремих культурах, зокрема, це — кукурудза) цілісний виробничий цикл: польове виробництво, доробка й кондиціонування насіння на заводі (приймання, сушіння, обмолочування, калібрування на фракції, обробка, пакування). Тобто безпосередньо в Україні вони виробляють продукцію не лише для внутрішнього ринку, а й налаштовані експортувати насіння.

Було проведено технічний аудит ЄС за системою сертифікації, який Україна пройшла з позитивним  результатом. Наразі матеріали аудиту проходять фінальну стадію розгляду в Брюсселі. Тож незабаром мають ухвалити рішення про можливість насіннєвого експорту України у ЄС.

Процес триває з 2011 року, в його рамках позитивно пройдено всі етапи схвалення, однак офіційне рішення, яке б дозволило вільно експортувати до країн ЄС насіння, що вирощене й вироблене в Україні, очікується досі.

Саме від цього залежить, коли Україна зможе налагодити експортні постачання свого насіння до країн ЄС, оскільки документи й сертифікати, видані на насіння в Україні, будуть визнані на рівні ЄС, а це означає свого роду «безвіз» для українського насіння, адже затримки на кордонах, зайві перевірки — це додаткові ресурси й час.

Для вітчизняних виробників насіння Схеми сертифікації як офіційно визнаний інструмент для сертифікації дають можливість нашій країні  інтегруватися в європейську маркетингову сітку насіння, зменшити перешкоди для «руху» насіння, спростити торгівлю насінням на зовнішньому ринку та посилити його конкурентоспроможність між державами, оскільки сертифікат на насіння ОЕСР визнається 57 країнами світу.

Україна веде сортову сертифікацію відповідно до міжнародних нормативно-правових і методичних вимог для експорту виробленого насіння: польову оцінку посівного матеріалу - відповідно до Сортових Схем сертифікації; лабораторну оцінку посівного матеріалу - до вимог ІСТА.

ISTA - Міжнародна асоціація тестування насіння - була заснована 1924 року для розробки та поширення стандартних процедур у галузі тестування насіння.

У червні 2009 року, в Парижі, прийнято довгоочікуване рішення про приєднання України до Схем сортової сертифікації.

Згідно рішення Ради ОЕСР від 16 листопада 2009 року Україна приєднана до Насіннєвих схем OECР по зерновим, кукурудзі та сорго та має можливість брати участь у світовій торгівлі насінням, використовуючи етикетки ОЕСР.

З часу приєднання до Насіннєвих схем понад 400 сортів і гібридів української селекції внесені до Каталогу сортів ОЕСР.

19 грудня 2014 року (Рішення № С(2014)154) Україна розширила участь у Схемах сортової сертифікації насіння ОЕСР призначеного для міжнародної торгівлі, зокрема Схемі по насінню хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур.

 З 31 січня 2018 року Україна стала учасником чотирьох Насіннєвих схем, які є офіційно визнаним інструментом для сертифікації та спрощення міжнародної торгівлі насінням. Зокрема, це такі схеми, як зернові, кукурудза, сорго та прядивні культури (хрестоцвіті та інші олійні). Нині до переліку схем додано буряк кормовий та цукровий. Насіння, вироблене та оброблене у відповідності зі Схемами, супроводжується етикетками і сертифікатами ОЕСР.

31 січня цього року Україна отримала дозвіл повноправно брати участь в міжнародній торгівлі ще одним видом насіння, а саме цукрових та кормових буряків. Таке рішення було оголошено на щорічному засіданні країн-членів учасників Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у Парижі (Франція).

Рішення про розширення участі України в Насіннєвих схемах ОЕСР відкриє шлях насінню цукрових буряків на світовий ринок, дозволить підвищити його сортову чистоту, що як наслідок забезпечить зростання врожайності основних сільськогосподарських культур.

Ми справді можемо бути конкурентами іноземним виробникам, які популярні в нас, в Україні. Для цього ми маємо хороші агрокліматичні умови й свідомі суб’єкти господарювання, які вже знають, як із цим працювати.

 

 

 

 

Заступник начальника Управління фітосанітарної безпеки – начальник

відділу контролю в насінництві та розсадництві                                                                                      В.В. Декаленко