Новини

Ви запитуєте - ми відповідаємо.

Своєчасна консультативна та методична допомога суб’єктам господарювання і фізичним особам у вирішенні важливих питань у процесі ведення їх бізнесу є важливим завданням фахівців відділу контролю в насінництві та розсадництві (далі-Відділ), що є структурним підрозділом Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області. Нещодавно ми розпочали вести з Вами діалог стосовно основних аспектів діяльності в сфері насінництва та розсадництва на нашій  офіційних сторінках  нашого сайту та у соціальній мережі facebook. Пропонуємо до Вашої уваги деякі відповіді на питання, що надходили від Вас протягом останнього часу щодо польового оцінювання насінницьких посівів сільськогосподарських культур.

Хто має право проводити польове оцінювання (апробацію) насінницьких посівів сільськогосподарських культур?

Проводити польове оцінювання насінницьких посівів має право аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) (далі –Аудитор).

Аудитор - фізична особа, яка отримала свідоцтво аудитора з сертифікації (агронома-інспектора) та включена до Реєстру аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів); Реєстр розміщений на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України (http://minagro.gov.ua/uk/ministry?nid=25167).

Аудитор є як посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу, так і той який провадить діяльність як незалежний експерт. 

Роботу з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу (польове оцінювання) категорій добазового і базового насіння та категорій вихідного і базового садивного матеріалу виконує виключно Аудитор , який є посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу.

Визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу інших категорій може здійснювати Аудитор, який провадить діяльність як незалежний експерт, за умови вибіркового оцінювання таких робіт Аудитором, який є посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу.

Які підприємства (установи) мають право здійснювати оцінку відповідності у сфері насінництва та розсадництва?

Здійснювати оцінку відповідності у сфері насінництва та розсадництва має право – уповноважений орган з оцінки відповідності. Це підприємства, установи, організації чи їхні підрозділи, акредитовані національним органом України з акредитації та уповноважені Міністерством аграрної політики України на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва

Підприємства, установи, організації чи їхні підрозділи, акредитовані та уповноважені у встановленому Законом України «Про насіння і садивний матеріал» порядку на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва, включаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, до Реєстру органів з оцінки відповідності. Реєстр розміщено на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України (http://minagro.gov.ua/uk/ministry?nid=25168).

Які документи і в які терміни необхідно подати для проведення польового оцінювання?

Польове оцінювання проводиться згідно Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 2102.2017 №97 (далі - Порядок).

Для проведення польового оцінювання посіву або насадження суб’єкт насінництва та розсадництва (далі - заявник) подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву або насадження заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу за формою згідно з додатком 1 Порядку:

 • не пізніше ніж за 20 робочих днів до закінчення граничного строку проведення польового оцінювання посіву сільськогосподарських рослин;
 • не пізніше 10 травня поточного року - для садіння щепленого винограду;
 • не пізніше 15 червня поточного року - для весняного та літнього садіння хмелю із закритою кореневою системою та літнього садіння саджанців винограду, які перебувають у стані росту;
 • не пізніше 15 жовтня поточного року - для осіннього садіння хмелю з відкритою кореневою системою.

До заявки на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу додаються:

 • документи, що підтверджують право на використання сорту рослин (патент та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин, та/або ліцензійний договір про використання сорту рослин);
 • копії сертифікатів, виданих на насіння або садивний матеріал попередньої генерації під час послідовного розмноження;
 • схема розміщення поля (полів) посіву або насадження з прив’язкою до місцевості;
 • для гібридів - інформація про співвідношення чоловічих і жіночих рослин, визначене власником майнового права інтелектуальної власності на поширення сорту;
 • інформація про обраного аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) у разі можливості проведення польового оцінювання аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який провадить діяльність як незалежний експерт.

Зазначені документи можуть бути подані особисто або надіслані поштовим відправленням.

З якою метою проводиться польове оцінювання (апробація)?

Польове оцінювання проводиться для оцінки стану та сортових якостей насіннєвих посівів, багаторічних насаджень, насіння і садивного матеріалу. Під час польового оцінювання насіннєвого посіву визначається належність посіву до відповідного сорту, сортова чистота, засмічення іншими видами рослин, перевірка додержання вимог технології вирощування, ураження хворобами та ушкодження шкідниками.

З якою метою проводиться попереднє оцінювання (обстеження) насінницького посіву?

Попереднє оцінювання проводиться з метою встановлення сортової ідентичності, оцінювання стану насінницького посіву та перевірки додержання вимог технології вирощування.

В ході попереднього оцінювання:

 • уточнюють відомості, представлені виробником насіння при поданні заявки на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу;
 • кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту, перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція, розмежування і т.д.), а також ступінь засміченості бур’янами (карантинними, важковідокремлюваними, злісними), важковідокремлюваними (за очищення насіння) культурами, ураженості хворобами і пошкодженості шкідниками.

 З якою метою проводиться обстеження ділянок гібридизації кукурудзи та соняшника?

Обстеження ділянок гібридизації кукурудзи та соняшника проводять у фазі квітування рослин материнської форми з метою контролю за запиленням і є обов’язковим.

Цей захід проводиться у три  етапи:

 • перше обстеження – на початку фази квітування рослин материнської форми  (до 5%);
 • друге обстеження – в період квітування 40-60% рослин материнської форми;
 • третє обстеження – в період квітування більше 90% рослин материнської форми.

Обстеження проводять на пробних ділянках шляхом ретельного оцінювання материнських форм з метою виявлення в рядках:

 • фертильних рослин – в стерильній формі кукурудзи та соняшник
 • рослини з необрізаними квітуючими волотями – в фертильній формі кукурудзи.

 Які видаються документи за результатами польового оцінювання?

 За результатами польового оцінювання аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) складає акт польового оцінювання у трьох примірниках.

Один примірник акта передається заявнику, другий залишається в аудитора із сертифікації (агронома-інспектора), який проводив польове оцінювання, третій надсилається до органу із сертифікації або його підрозділу, до якого заявником подано заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу.

На підставі акта польового оцінювання орган із сертифікації або його підрозділ, до якого заявником подано заявку на визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу, оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, згідно з встановленою формою, видає його заявнику не пізніше десяти робочих днів після попередньої оплати за його видачу та вносить відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.

Нагадуємо, що ставити запитання фахівцям Відділу Ви можете через електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., а також на офіціальній сторінці у соціальній мережі facebook за цим посиланням: https://www.facebook.com/upr.seeds.ck

Ми обов’язково дамо вичерпні відповіді на всі Ваші запитання.

Сподіваємося на діалог і плідну співпрацю!

 

Головний спеціаліст відділу
контролю в насінництві та розсадництві                                                                                                О.П.Підгорний