Новини

СПЕЦІАЛІСТИ ВІДДІЛУ КОНТРОЛЮ В НАСІННИЦТВІ ТА РОЗСАДНИЦТВІ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ВСЕОБЛАСНОМУ СВЯТІ «ЗАЖИНКИ 2018».

     Черкащина нарешті дочекалася зажинків - свята, яке віщує початок жнив, найвідповідальнішої для хліборобів пори.

Початок жнив - зажинки - в усі часи були подією урочистою. Звичаї сивої давнини бережуть і по сьогодні.

У цьому році загальнообласне свято першого снопа - «ЗАЖИНКИ - 2018» відбулися 10 липня на полі сільськогосподарського товариства «ЛНЗ - Агро» в Шолянському районі на околиці села Мар’янівка.

У зазначеному заході брали участь начальник управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації  І.Л. Колодка, голова Шполянської районної державної адміністрації В.М. Потапенко, керівники структурних підрозділів АПК районних державних адміністрацій, фахівці з питань рослинництва та інженери  районних управлінь агропромислового розвитку райдержадміністрацій, керівники і агрономи сільськогосподарських підприємств області, а також спеціалісти відділу контролю в насінництві та розсадництві Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області (далі – Відділ).

Цього року  Черкащина очікує отримати вал зернових культур в межах 3,7 млн.тонн, з них у млн.тонн:

  • Пшениці - 0,9
  • Ячменю  - 0,2
  • Кукурудзи - 2,5

За оперативною інформацією управління агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації станом на 10 липня всі райони області приступили до збирання ранніх зернових та зернобобових культур. Всього обмолочено 21,5 тис.га  площ, намолочено 95,0 тис. тонн, з середньою врожайністю 44,2 ц/га.

У розрізі культур зібрано:

  • озимої пшениці - 10,8 тис. тонн,  з середньою врожайністю 45,6 ц/га;
  • озимого ячменю – 9,7 тис. тонн, з середньою врожайністю 44,9 ц/га;
  • гороху - 1,0 тис. тонн, з середньою врожайністю 22,2 ц/га.

 Крім того, озимого ріпаку обмолочено на площі 15,4 тис. га, з середньою урожайністю 28,4 ц/га.

За узагальненими даними проведеного моніторингу відділом контролю в насінництві та розсадництві Управління фітосанітарної безпеки, згідно даних Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2018 рік (далі – Державний Реєстр) на території Черкаської області здійснюють свою  виробничу діяльність 25 суб’єктів насінництва та розсадництва. Згідно виробничих програм ними планується виробити у поточному році майже 36,0 тис. тонн насіння зернових культур, в т.ч  у тис. тонн:

  • Пшениці - 11,3
  • Ячменю  - 4,5
  • Кукурудзи -19,8
  • Гречки - 0,3

Серед суб’єктів насінництва, які були внесені до Державного Реєстру, найбільше відвели насінницькі площі зернових культур під урожай 2018 року ТОВ «Черлис», ТОВ «Агропромислова компанія «МАЇС», СТОВ «АФ «Агрорось», СТОВ «Агрофірма Корсунь», ТОВ «ЛНЗ - Агро». Для  забезпечення   потреб області і інших споживачів за її межами якісним посівним матеріалом ними висіяно  категорії  добазового, базового та сертифікованого насіння.

Спеціалісти відділу рекомендують агрономічним службам суб’єктів господарювання звернути особливу увагу на своєчасне збирання насіннєвих посівів озимих, ярих зернових та зернобобових культур, а також на дотримання рекомендованих режимів його сушіння і очистки та організацію комплексу робіт по доведенню насіннєвого матеріалу до кондицій, встановлених державними стандартами.

Використання визнаного сертифікованого насіння дасть змогу аграріям області, невеликим фермерським господарствам закласти власні насіннєві ділянки, вчасно провести польове оцінювання та забезпечити себе власним насінням на наступний рік.

У випадку, якщо сільгосппідприємство не має власного насіннєвого матеріалу, його слід придбати у суб’єктів насінництва, які володіють правом його реалізації.

В зв’язку з цим хочемо ще раз нагадати, що реалізація насіння суб’єктами господарювання повинна здійснюватись  відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 97 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

Інформуємо, що Сертифікати,  що засвідчують сортові якості насіння або садивного матеріалу та Сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу є дійсними на всій території України.

Наголошуємо, що посів не сертифікованим насінням є порушенням норм Закону України «Про насіння та садивний матеріал».

Аграрії нашої області святкують та сподіваються, що  погода дозволить зібрати цьогоріч непоганий врожай - кращий, ніж минулого року. Тож нехай урожай 2018 року буде щедрим і Черкащина буде із великим хлібом!

 

 

Заступник начальника Управління

фітосанітарної безпеки - начальник відділу

контролю  в  насінництві та  розсадництві                                                                                      В.В. Декаленко